Drukuj

Pytania podstawowe

Mariusz BAYER Beyrowski Włączony 09 kwiecień 2012. Opublikowany w FAQ

Procedura przenoszenia danych z serwera ibox6.vn.pl na serwer ibox10.vn.pl

UWAGA!!! Termin przenoszenia danych będzie każdorazowo uzgadniany z klientami jednak wszystkie dane powinny być przeniesione do 15 maja 2015.

UWAGA!!! Ze względu na zbyt duże różnice w oprogramowaniu serwerów nie jest możliwe bezpośrednie przeniesienie danych. 

Serwery wirtualne (zarządzanie przez ISPconfig) są wcześniej skonfigurowane przez nas z danymi, które otrzymali Państwo w "Metryczce serwera". Zmiany (nowe konta pocztowe, bazy danych itp.), które dokonali Państwo później będą musiały być powtórzone. Ponieważ okres przenoszenia serwera wirtualnego trwa około tygodnia na jednego klienta, w tym czasie jednocześnie będą mieli Państwo dostęp do panelu ISPconfig starego i nowego serwera co ułatwi przeniesienie konfiguracji.

I. Serwery www.

1. Standardowe serwisy www (html) - serwisy tego typu będę przeniesione na nowy serwer automatycznie - nie jest wymagana interwencja klientów.

2. Serwisy oparte o php z własną bazą danych (lub bez bazy) - będą przeniesione na nowy serwer automatycznie jednak może się okazać konieczna konsultacja z twórcą serwisu (osobą, która napisała dla Państwa serwis) aby dostosować kod oprogramowania do nowego serwera.

3. Serwisy oparte o php i MySql (Joomla, Wordpress itp.) - te serwisy, które były instalowane i konfigurowane przez nas będą przeniesione na nowy serwer automatycznie. Serwisy instalowane przez klientów lub osoby trzecie będą musiały być przeniesione przez klienta we własnym zakresie. Poniżej kilka pomocnych informacji dotyczących przenoszenia serwisów opartych o Joomla:

a) Joomla 2.x 3.x - najprościej serwis jest przenieść za pomocą komponentu Akeeba Backup.

b) Joomla 1.x - UWAGA!!! Te wersje nie są już wspierane przez twórców za to są doskonale rozpoznane przez hackerów w związku z tym bezpośrednie przeniesienie na nowy serwer będzie blokowane administracyjnie! Istnieją jednak sposoby na konwersję (danych) z wersji 1.5 do wersji 2.x i 3.x. Dwa zalecane przez nas sposoby konwersji zostały opisane tutaj: trudniejszy i łatwiejszy.

II. Konta pocztowe. (Uwaga! Jak to było napisane powyżej, klienci, którzy sami konfigurowali konta muszą je wcześniej odtworzyć na nowym serwerze)

1. Użytkownicy protokołu POP3: Wystarczy (w uzgodnionym wcześniej terminie) pobrać pocztę ze starego serwera a następnie zmienić w Otlooku itp. w ustawieniach konta pocztowego nazwę serwerów pocztowych z ibox6.vn.pl na ibox10.vn.pl.

2. Użytkownicy protokołu IMAP: Niestety w Outlooku (na innych programach pocztowych nie sprawdzaliśmy) nie działa poprawnie synchronizacja "w dwie strony" więc nie można zastosować sposobu opisanego powyżej. Trzeba założyć nowe konto pocztowe i plik wymiany danych dla nowego serwera. W efekcie, przez jakiś czas mamy aktywne dwa konta. Po wyłączeniu starego serwera można konwertować plik IMAP starego konta do formatu .pst aby zachować archiwalne wiadomości.

3. Użytkownicy poczty przez www (ROUNDCUBE): W pierwszej kolejności należy zarchiwizować swoją pocztę konfigurując dowolnego klienta pocztowego (np. Outlooka) do pobrania poczty za pomocą protokołu POP3. Następnie wykonać eksport kontaktów (ROUNDCUBE) do formatu .vcf. Na nowym serwerze wykonać import kontaktów.

UWAGA! Na nowym serwerze jest stosowana zasada "silnych haseł" i może się zdarzyć, że nie zostanie zaakceptowane hasło z serwera ibox6.vn.pl. W takim przypadku należy wpisać nowe hasło lub wygenerować automatycznie w ISPConfig, jednak hasła wygenerowane przez system są trudne do zapamiętania - najprostszą metodą na silne hasło jest zastosowanie w haśle 1-2 dużych liter i 1-2 znaków specjalnych (podkreślnik, wykrzyknik itp.) lub i cyfr.

Dla kogo jest ten serwis?

Jest to serwis skierowany głównie do komercyjnych i niekomercyjnych użytkowników usług projektu VN. Stąd też tylko niektóre informacje są ogólnodostępne, aby uzyskać dostęp do wszystkich materiałów trzeba się zarejstrować oraz być użytkownikiem jakiejś z usług projektu.

Co potrzebuję aby zarządzać serwerami wirtualnymi?

Aby zarządzać serwerami wirtualnymi należy wykonać następujące czynności:

 • Przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Państwa dane teleadresowe oraz nazwę domeny, która ma być obsługiwana. Bardzo prosimy aby dane te uwzględniały adres e-mail osoby, która będzie uprawniona do otrzymywania danych zawierających informacje poufne (loginy, hasła).
 • Na podany adres e-mail otrzymają Państwo "Kartę klienta", która będzie zawierała wszelkie dane potrzebne do dalszej, samodzielnej konfiguracji domen.
 • Założyć konto użytkownika w serwisie http://help.vn.pl (wybrać ikonkę z kluczem "login" na górze strony a następnie "Create an account" - przepraszamy - na razie tylko wersja angielska panelu); po zalogowaniu się w tym serwisie pojawi się dodatkowa opcja w menu - "Pliki". Należy wybrać sekcję "Certyfikaty" i pobrać plik "ibox6.vn.pl.zip". Do innych użytkowników prześlemy mail z linkiem do pliku z certfikatami.
 • Następnie rozpakować i zaistalować certyfikaty z pobranego pliku (opis instalacji jest zamieszczony w pliku CzytajTo.txt). Główny certyfikat należy zainstalować na komputarach, które będą obsługiwały pocztę z serwera oraz na komputerze, z którego będą Państwo zarządzali swoim serwerem wirtualnym.
 • Uruchomić przeglądarkę www (zalecane IE >=6 i Mozilla Firefox >=2 UWAGA! Mozilla wymaga osobnej instalacji certyfikatu!), wpisać adres https://ibox6.vn.pl:8080 ; jeżeli certyfikat został poprawnie zaistalowany pojawi się Panel Logowania systemu ISPConfig, jeżeli certyfikat jest żle zaistalowany pojawią się komunikaty ostrzegawcze z przeglądarki internetowej, w takiej sytuacji zalogowanie jest nadal możliwe po zaakceptowaniu komunikatów i warunków dotyczących nieatoryzowanego certyfikatu.
 • Zalogować się na dane otrzymane w "Karcie klienta" w sekcji "ZARZĄDZANIE KONTEM".
 • Po poprawnym zalogowaniu się zobaczą Państwo panel administracyjny do zarządzania usługami serwera.
 • Ta wersja systemu ISPConfig pozostawia pełną konfigurację po stronie klienta, administrator zakłada tylko konto klienta z określonymi parametrami (ilość domen, pojemność serwisów itp.). Klient sam definiuje sobie domeny dla www i poczty, skrzynki pocztowe, aliasy, przekierowania, bazy danych, użytkowników dla FTP oraz shel-a. Oczywiście, na życzenie klientów możemy zrobić wstępną konfigurację serwera. Stopniowo będziemy też uzupełniali dział FAQ aby ułatwić klientom konfigurację.

Czy na nowych serwerach są dostępne statystyki serwisów www?

Tak. Statystyki są automatycznie uruchamiane po założeniu każdego wirtualnego serwera www, są one generowane przez program Webalizer lub AWSTATS. UWAGA! Statystyki będą widoczne po max. 24 godzinach od uruchomienia serwera wirtualnego, można je oglądać pod adresem http://firma.dom/stats, na serwerach ibox6.vn.pl i ibox7.vn.pl statystyki nie są ogólnodostępne, aby je obejżeć trzeba się zalogować: w przypadku serwera ibox6.vn.pl i ibox6.vn.pl użytkownik statystyk to zawsze admin natomiast hasło określamy w panelu administracyjnym ISPConfig (SITES/wybieramy serwis/zakładka STATS i podajemy hasło i ZAPISZ). Domyślne hasło nie jest ustawione więc każdy użytkownik serwera wirualnego musi sobie sam ustawić hasło!

Kto jest online

 • Current Active Users7
 • Active Guests7
 • Active Registered0

Twoje dane

United States

Unknown Bot
Your IP: 54.224.56.126

Kraje

Top 5:
United States flag 26%United States (40442)
Russia flag 18%Russia (27195)
Ukraine flag 11%Ukraine (17014)
Poland flag 10%Poland (15506)
China flag 3%China (4958)
152896 wizyt 131 z krajów