Drukuj

Joomla!

Mariusz BAYER Beyrowski Włączony 09 kwiecień 2012. Opublikowany w FAQ

Czy przenosząc domenę na nowy serwer muszę korzystać z pakietu Joomla!?

Oczywiście, że nie! Pakiet Jooomla! jest preinstaowany na każdej domenie wirtualnej ale też zostają nieskasowane pliki podstawowe zainstalowane przez ISPconfig. Jeżeli nie chcemy w przyszłości kożystać z pakietu Joomla! wystrarczy zalogować się do serwera za pomocą klienta FTP i skasować wszytkie pliki i katalogi poza /stats, /error i index.html.def a następnie przesłać na serwer pliki aktualnego serwisu www. Można też zastosowac wariant pośredni, zmienić nazwę pliku startowego Joomla! index.php na np. indexjomla.php, przesłać na serwer stary serwis www, skonfigurować sobie w tle nowy serwis wpisując w przeglądarkę adres http://firma.dom/indexjomla.php a po testach nowego serwisu skasować stary i przywrócić nazwę index.php pakietu Joomla!

Jak rozpoczą pracę z pakietem Joomla!

Pakiet CMS Joomla! pozwala na dynamiczną aktualizację serwisu WWW bezpośrednio przez klienta. Bezsprzecznymi zaletami systemów CMS jest możliwość dodawania aktualnych informacji przez pracowników firm klientów oraz duże zasoby wtyczek i modułów uatrakcyjniających serwis. Istnieją moduły pozwalające na prowadzenie sprzedaży, serwisu, kontaktu z klientami itp. Bezpośrednio przez Państwa serwis WWW.


Instalowany przez nas pakiet jest wstępnie skonfigurowany do pracy. Zawiera zainstalowany zestaw szablonów (skórek) oraz kilka dodatkowych narzędzi usprawniających podstawową obsługę pakietu. Są to między innymi:
- JoomlaPack (KOMPONENTY/JOOMLAPACK) narzędzie do wykonywania kopii zapasowych serwisu, umożliwia także przenoszenie serwisu pomiędzy serwerami.
- JoomlaWatch (KOMPONENTY/JOOMLAWATCH) narzędzie do statystyk „online” serwera
- JCE (KOMPONENTY/JCE ADMINISTRATION) zaawansowany edytor WYSWIG znacznie ułatwiający pisanie artykułów dla Państwa serwisu
- Mavik Thumbnails – dodatek pozwalający na tworzenie prostych galerii zdjęć i obrazów, wystarczy pomniejszyć obraz w edytorze (proporcjonalnie) a ten dodatek automatycznie pokarze obraz w skali 1:1 po kliknięciu na miniaturkę.


Aby rozpocząć pracę z pakietem Joomla! należy wpisać do przeglądarki adres http://firma.dom/administrator i zalogować się z danymi podanymi w Karcie Klienta w sekcji JOOMLA!


Pierwszą czynnością powinno być założenie konta nowego użytkownika, który będzie zajmował się obsługą naszego serwisu (WITRYNA/UŻYTKOWNICY), gdyż nie powinniśmy udostępniać danych głównego administratora osobą trzecim. Ten nowy użytkownik powinien mieć uprawnienia administratora (nie Głównego administratora – GRUPA/ZAPLECZE/ADMINISTRATOR) .  Oczywiście możemy sobie dodać dowolną ilość użytkowników z określonymi uprawnieniami (np. użytkownik może zmieniać artykuły ale nie może ich tworzyć itp.).


Kolejną czynnością powinno być wybranie odpowiedniego szablonu (skórki) pasującej do naszego serwisu. W Internecie można znaleźć bezpłatne szablony, trzeba tylko pamiętać, że szablony mają różną strukturę predefiniowanych pól i trzeba znaleźć  taki, który będzie pasował do naszego serwisu. Podstawowe pozycje (pola) to: FOOTER, LEFT, RIGHT, TOP oraz pola USERx (im więcej pól USER tym skórka jest lepiej konfigurowalna). Prosimy o poeksperymentowanie z zainstalowanymi szablonami aby zrozumieć w czym problem – ROZSZERZENIA/SZBLONY – zaznaczamy szablon po lewej, klikamy DOMYŚLNIE (gwiazdka powinna się pojawić przy danym szablonie) a następnie klikamy na PODGLĄD. W Internecie można też kupić skórki profesjonalne z dodatkowymi wtyczkami.


Aby kupioną lub ściągniętą z Internetu skórkę zainstalować należy kliknąć na ROZSZERZENIA/INSTALATOR następnie w polu INSTALACJA Z PAKIETU wybrać PRZEGLĄDAJ… wskazać plik na naszym dysku a następnie WCZYTAJ PLIK I ZAINSTALUJ (tak samo instaluje się inne moduły i rozszerzenia).


Kolejną (najtrudniejszą) operacją jest dostosowanie grafiki wybranego szablonu do naszych potrzeb. Tylko nieliczne szablony pozwalają na wskazanie pliku graficznego z naszym logo. W większości przypadków należy wybrany szablon ściągnąć z serwera na nasz lokalny dysk za pomocą programu ftp (skórki znajdują się w katalogu Web/templates/nazwa_skórki) a następnie przeedytować pliki graficzne danej skórki (katalog /images). Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane i każdy kto potrafi projektować zwykły serwis WWW wykona te czynności w kilkanaście minut.


Następnie należy zaprojektować strukturę menu naszego serwisu. Do dyspozycji mamy tzw. MAIN MENU (menu główne), które może być położone z lewej lub prawej strony, menu dodatkowe (możemy sobie tych dodatkowych stworzyć ile trzeba oraz mogą być wyświetlane tylko w określonej sytuacji). Jest też dostępne tzw. TOP MENU (menu wyświetlane na górze strony) tylko niektóre skórki nie wyświetlają tego menu.  Menu edytujemy za pomocą MENU/PROJEKTANT MENU klikamy na ikonkę w tabeli POZYCJE MENU.


Jeżeli wybrana skórka wyświetla nazwę menu to aby ją zmienić lub wyłączyć wchodzimy w ROZSZERZENIA/MODUŁY z listy wybieramy moduł naszego menu np. GŁÓWNE MENU i klikamy na tej nazwie aby zmienić odpowiednie parametry.


Aby przyporządkować określoną akcję do pozycji menu klikamy na MENU, wybieramy z listy menu, które chcemy edytować, pojawi się struktura danego menu. Klikamy na wybraną pozycję np. Link 1 i wchodzimy do konfiguracji danej pozycji. Najważniejsze jest określenie typu linku danej pozycji aby wybrać akcję należy kliknąć na ZMIEŃ TYP. Mamy do wyboru wiele możliwości ale najczęściej będziemy używali typu ŁĄCZE WEWNĘTRZNE/ARTYKUŁ/ARTYKUŁ  oraz przeglądy artykułów w sekcji lub kategorii. Po wybraniu typu określamy pozostałe parametry linku.


Po zaprojektowaniu struktury menu powinniśmy zaprojektować strukturę dokumentów serwisu. Strukturę tą projektujemy w ARTKUŁY/SEKCJE i KATEGORIE.


Teraz pozostaje już tylko wypełnianie naszego serwisu treścią…

Kto jest online

  • Current Active Users7
  • Active Guests7
  • Active Registered0

Twoje dane

United States

Unknown Bot
Your IP: 54.224.56.126

Kraje

Top 5:
United States flag 26%United States (40442)
Russia flag 18%Russia (27195)
Ukraine flag 11%Ukraine (17014)
Poland flag 10%Poland (15506)
China flag 3%China (4958)
152896 wizyt 131 z krajów